• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek nebo hip-hopu – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Piana do škol

Publikováno v Nezařazeno

Vážení přátelé, milí příznivci ZUŠ B. Martinů, 

jsou chvíle, kdy má člověk pocit, že se dějí zázračné věci přímo kolem něj. Nikdo vám nemusí nic povídat, nemusíte si nic představovat, protože ten zázrak se děje přímo ve vaší bezprostřední blízkosti. A to se stalo i nám a věřte, že je to opravdu kouzelný pocit...

Naše škola se zúčastnila grantové výzvy "Piana do škol", která byla medializována v září tohoto roku. Nadace Karel Komárek Family Foundation se rozhodla odkoupit 11 klavírů zn. Petrof, které byly odmítnuty čínským odběratelem po návštěvě delegace ČR na Tchaj-wanu. Bližší informace o celé aktivitě naleznete ZDE, výsledky výzvy pak na těchto stránkách.

Tato výzva se nám jevila jako ohromná šance a tak jsme se odvážili zpracovat podklady a do výzvy se zapojit. Záznam z tiskové konference, kde byly 24. 11. 2020 mj. zveřejněny zajímavé informace o vybavenosti základních uměleckých škol v ČR a vyhlášeny i výsledky výzvy pak můžete shlédnout ZDE

A nyní to podstatné...

Naše škola byla z celkových 152 žádostí o nový klavír zařazena do užšího výběru, kde sice nástroj nezískala, ale manželé Komárkovi se rozhodli uspořádat sbírku pro tyto školy a pomoci tak i naší škole nový klavír získat.

Nadace Karel Komárek Family Foundation na nově vytvořených webových stránkách www.pianadoskol.cz zveřejnila všechny školy, které nyní čekají na příspěvky sponzorů a mecenášů, kteří by rádi podpořili a urychlili pořízení nového nástroje zn. Petrof. Podpořit nás tedy lze prostřednictvím těchto stránek, resp. bankovním převodem /a v brzké době i přímo platbou platební kartou/. Je možné podpořit konkrétně jednotlivou - Vámi zvolenou školu - nebo lze příspěvek poukázat na sbírku jako celek a pak bude částka spravedlivě rozpočítána mezi zbývající školy.

My budeme samozřejmě považovat za další zázrak, pokud podpoříte naši školu a pomůžete tak snížit věkový průměr našich klavírů z momentálních 47 let alespoň o pár desetinek níže! A co za to? Za odměnu vám na nový nástroj samozřejmě moc rádi zahrajeme - jak jinak?! 

Za všechny naše žáky bychom vás rádi poprosili o podporu. Škola nevybírá finance prostřednictvím sdružení rodičů a přátel školy ani podobných institucí. Např. účast žáků v soutěžích a přehlídkách, nákup cen pro absolventy a děti, které se účastní školních kol soutěží a další záležitosti se v co nejširším měřítku snažíme financovat z vlastních prostředků. Tato forma sbírky je z našeho pohledu smysluplně zacílena na pořízení investičního majetku, který bude sloužit v naší škole všem a po mnoho dalších let.

Budeme tedy velmi potěšeni, když zvážíte své možnosti a poskytnete tak jakoukoli částku na přiblížení splnění našeho snu.

Nové pianino bude mít své čestné místo v sále školy a věříme, že bude dělat radost nejen našim žákům - zejména mladým pianistům, kteří se konečně dočkají možnosti realizace hry na dva klavíry, ale především vám, našim milým posluchačům… 

S velkým poděkováním,

MgA. G. Vraspírová Vorbová,
ředitelka školy

piana do skol