• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek, moderního, jazzového nebo i streetdance tance – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Velmi úspěšní dechaři!

Publikováno v Nezařazeno

Gratulujeme všem účastníkům okresních kol soutěží ve hře na dechové nástroje, kteří si vybojovali vynikající umístění!

14.3.2022 se v ZUŠ Svitavy konalo okresní kolo soutěže ve hře na dřevěné dechové nástroje.

Ze třídy Lenky Kojecké získala 1. místo Tereza Boštíková a 1. místo s postupem do krajského kola Anna Andrlíková, Daniela Kastnerová a Šárka Roušarová. Poslední jmenovanou doprovodila na klavír Helena Kadidlová (ze třídy K. Grubhofferové), která od poroty obdržela cenu pro "Mladou talentovanou korepetitorku". Na zobcovou flétnu se představil Milan Jukl, který získal 1. místo. Lenka Feltlová ze třídy Milady Dvořákové vybojovala ve své kategorii 1. místo.

Ze tříd Šárky a Tomáše Jandlových získala 1. místo s postupem Sára Kmošková (zobcová flétna). Taktéž 1. místo s postupem pro Annu Šafářovou (saxofon). Na klarinet si 1. místo odváží Marie Anna Chroustovská a všichni ostatní klarinetisté získali ve svých kategoriích 1. místa s postupem do krajského kola - Tereza Přívětivá, Štěpán Jandl, Jan Pávek a Ivan Tišl.

 

15.3. se pak v Jevíčku konalo okresní kolo soutěže ve hře na žesťové nástroje, kam se vypravili žáci ze třídy Štěpána Kudely.

Marie Klimešová vybojovala ve hře na lesní roh 1. místo s postupem a zároveň od poroty obdržela "Cenu za výjimečný hudební projev".

Ve hře na trubku získal 1. místo s postupem Samuel Šafář, Kryštof Klepárník pak 1.místo.

Za klavírní doprovody v obou soutěžích děkujeme Ivě Komárkové, Gabriele Vraspírové Vorbové a Petru Kašparovi.

Přejeme hodně štěstí v krajských kolech! 

 dechy dechy2

     zeste