• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek, moderního, jazzového nebo i streetdance tance – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Soutěžní týden

Publikováno v Nezařazeno

Mezi 26.-28.4.2022 si naši tanečníci a zpěváci naplno užívali soutěžních klání, a rozhodně se na soutěžích neztralili!  

26.4. proběhlo v Ústí nad Orlicí krajské kolo soutěže tanečního oboru, kam se probojovaly dvě skupiny žáků pod vedením paní učitelky Venduly Pelzové. Stříbrné pásmo a zároveň cenu za partnerskou práci získala choreografie "Nedotknutelní". Bronzové pásmo získala choreografie s názvem "Kolombína tančí".

Mezi 26.-28.4. pak pořádala naše škola 12. ročník celostátní soutěžní přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů, kde soutěžili také naši zpěváci. Ze třídy p.uč. Petry Boštíkové získali zlaté pásmo Adéla Nguyen a Tomáš Mach. Stříbro si pak vyzpívali Kristýna Tomášková, Ivan Tišl, Daniela Kastnerová, Johana Jelínková a Jana Luong. V bronzovém pásmu se umístila Soňa Petrásová.
V soutěžním klání se objevily také žákyně p.uč. Karolíny Grebeníčkové. Zlaté pásmo vybojovaly Sára Kmošková a Andrea Maršálková, stříbro Anna Šafářová a Nela Hrbáčková. Bronzové pásmo získala Nikola Kalinovská.
Porota ocenila také korepetitory, a tak si cenu za "Citlivý klavírní doprovod" odnesly také naše klavíristky Kateřina Grubhofferová a Iva Komárková.

V rámci přehlídky se představili také naši tanečníci. Žáci paní učitelky Nikol Resslerové si s choreografií "Kuchyňská revue" vytančili zlaté pásmo a "Ocenění za prožitek v tanci". Dnes již jednou zmiňovaná "Kolombína tančí" získala taktéž zlaté pásmo a "Ocenění za technickou náročnost".

Všem našim žákům gratulujeme a děkujeme také za spolupráci korepetitorkám a přípravu všem pedagožkám!