• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek, moderního, jazzového nebo i streetdance tance – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Naši žáci na MBM

Publikováno v Nezařazeno

V letošním ročníku soutěžní přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů, kterou naše škola pořádala ve dnech 25. - 27. 4. 2023, se sešlo 224 přihlášených účastníků hudební části přehlídky a dorazilo nám 57 soutěžních výtvarných prací. A mezi soutěžícími z celé republiky se objevili také naši žáci hudebního a výtvarného oboru, kteří se opravdu neztratili!
 
🥇Zlaté pásmo získali:
- Jolana Klimešová ve hře na housle (ze třídy Aleny Kincové)
- Helena Kadidlová v klavírní části přehlídky (ped. vedení Kateřina Grubhofferová)
- Michaela Cihlářová jak v sólové hře na klavír, tak také společně s Anetou Mlynářovou ve čtyřruční hře (ped. vedení Gabriela Vraspírová Vorbová a Kateřina Grubhofferová)
🥈 Stříbrné pásmo obdržela Anna Hamanová (ze třídy Kateřiny Grubhofferové)
🥉 Bronzová pásma pak vybojovali klavíristé
- Adéla Nguyen a Julie Kavanová (ped. vedení Iva Komárková)
- Ondřej Ptáček (pod vedením Petra Kašpara)
 
🎨Naši výtvarníci pak obsadili kompletní stupně vítězů v kategorii mladších žáků do 10 let. Zlaté pásmo získala Jozefína Jánová, stříbrné již jednou zmiňovaná Jolana Klimešová a bronzové pásmo si odnáší Ondřej Varga.
Mezi staršími žáky pak bral zlato Matěj Martinů a bronzové pásmo připadlo Barboře Češkové.
Všem výše uvedeným gratulujeme a děkujeme také jejich pedagogům za přípravu.
 
V příštím ročníku přehlídky se budeme těšit na zpěváky, hráče na dechové nástroje a tanečníky!