• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek, moderního, jazzového nebo i streetdance tance – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Naši žáci na MBM 2024

Publikováno v Nezařazeno

V letošním ročníku celostátní soutěžní přehlídky Mládí a Bohuslav Martinů, kterou naše škola pořádala ve dnech 22. - 24. 4. 2024, se sešlo cca 240 přihlášených zpěváků a hudebníků hrajících na flétnu, klarinet nebo trubku. A mezi soutěžícími z celé republiky se objevili také naši žáci hudebního oboru, kteří se opravdu neztratili!

 🥇Zlaté pásmo získali:
- Tomáš Mach - zpěv, nominace na Koncert nejlepších účastníků přehlídky (ped. vedení Petra Vymazalová)
- Štěpán Jandl - hra na klarinet, nominace na Koncert nejlepších účastníků přehlídky (ped. vedení Šárka Jandlová)
 - Karel Hnrčíř, Jan Pávek a Tereza Peňázová - zpěv (všichni ze třídy Karolíny Grebeníčkové)
🥈 Stříbrné pásmo:
Adéla Nguyen, Kristýna Tomášková a Sára Vraspírová ze třídy Petry Vymazalové
- Jindřich Hoza (ped. vedení Karolína Grebeníčková)
🥉 Bronzové pásmo si odnáší Ivan Tišl a čestné uznání Jozefína Jánová (oba ze třídy Petry Vymazalová)
 
Všem výše uvedeným gratulujeme a děkujeme také jejich pedagogům za přípravu!
 
V příštím ročníku přehlídky se budeme těšit na klavíristy a hráče na smyčcové nástroje.