• hudebni-oborCestou kolem Základní umělecké školy vás zastavují tóny, které se linou z pootevřených oken… Zavřete oči a nasloucháte. Rozeznáváte, že tóny nejsou všechny stejné. Některé jsou ještě opatrné, nesmělé – to jak se děti prvně dotýkají strun či kláves nástroje nebo rozeznívají písničkou své slavíčky. Jinde už zazní jasný tón zkušenějšího hráče, který pod svýma ručkama pomalu, ale jistě, vytváří kouzelný svět Paní Hudby. První pokusy bývají jen krátké a váhavé, ale po letech setkávání se s nástroji a učiteli – hudebníky – malují děti své příběhy pestrobarevnou paletou zvuků. Z našich malých muzikantů snad jednou vyrostou ti, kteří budou učit milovat hudbu i vás ostatní, kteří jí jen nasloucháte. Vždyť bez hudby a písniček by bylo na světě přece smutno.

  • tanecni-oborVejít do Základní umělecké školy, to znamená překročit práh všedních dní. Pestrobarevná paleta vás vtáhne do světa, který si můžete jen stěží představit černobílý… A tak i když venku prší, u nás je stále barevno a veselo – přesně tak, jak si to přejí naši malí malíři. Ve výtvarném oboru děti využívají svoji jedinečnou fantazii a tvořivost, jejich tvorba vás chodbami školy zavede do výtvarného ateliéru, kde pod citlivým vedením zkušených výtvarníků vznikají ta nejúžasnější díla. Díla z tradičních i méně tradičních materiálů, později se stále větším důrazem na vlastní originalitu. Stačí nahlédnout – sami uvidíte…
  • dramaticky-oborChcete „si hrát“ nebo jen „chcete hrát“? A na co si dnes budeme hrát? Nebo koho a co budeme dnes hrát? Bude to hra veselá či smutná? Naučíme se smát i plakat? Zapamatujeme si ten dlouhý text? Stačí umět polovinu a tu druhou zkusit improvizovat? Nebo si napíšeme svoje vlastní dílo? Je lepší básnička nebo próza?
    Tak tohle všechno a ještě spousty dalšího se děti učí v literárně dramatickém oboru. Občas si také zazpívají a zatančí – to vše musí přece herec zvládnout! K tomu ještě nezamotat se do opony, nespadnout z jeviště, na nic nezapomenout, a když zapomene, tak musí přece umět dělat, jakože to tak má být – prostě přesvědčivě HRÁT! Tak pozor, opona už se zvedá…
  • tanecni-obor„Á dva, tři; druhá, dva tři; grand plié, demi plié…“
    Zdá se vám, že nerozumíte? To naše malé baletky a tanečnice hned ví, co bude následovat, když se z baletního sálu ozve francouzština! K tomu trikoty, špičky a piškoty, krásná tylová balerínka… Hodina klasiky může začít! Potom trocha lidovek, moderního, jazzového nebo i streetdance tance – záleží, čím dnes pan učitel či paní učitelka malé tanečníky překvapí… Zkrátka protáhnout tělo, k tomu dobrá hudba a hned je veselo! Naučit se choreografii, být včas na svém místě a při tom všem vnímat hudbu, cítit se skvěle a ještě se tak i tvářit – to vše umíme v našem tanečním oboru...

Okresní kola souteží

Publikováno v Nezařazeno

Ve středu 12. 3. 2025 se v Jevíčku konalo okresní kolo soutěže ve hře na žesťové nástroje. Z Poličky se vypravily soutěžit sestry Klimešovy ze třídy p. uč. Štěpána Kudely a opravdu se jim zadařilo! Beáta a Maruška získaly ve hře na trubku, resp. hornu 1. místa s postupem do krajského kola a zároveň i nejvyšší bodové ohodnocení celého soutěžního dne. Maruška navíc od poroty obdržela "Cenu za muzikální projev". 

Ve čtvrtek 13. 3. 2025 se pak vypravila početná skupina soutěžících do Moravské Třebové, kde se konalo okresní kolo soutěže ve hře na dřevěné dechové nástroje. 
Ze třídy paní učitelky Lenky Kubík získali: 
1. místo s postupem do krajského kola - Jana Dalíková (klavírní doprovod Helena Kadidlová), Šárka Roušarová (příčné flétny), Anna Kadidlová (zobcová flétna)
1. místo - Michaela Kadidlová a Anna Pešinová
2. místo - Václav Jílek, Tereza Cacková, Anna Stoklásková, Anna Andrlíková
(+ akordeon Jan Vraspír), Linda Jiskrová (příčné flétny), Václav Pávek (zobcová flétna)
3. místo - Veronika Jílková (příčná flétna)

Ze třídy Šárky a Tomáše Jandlových si klarinetisté odváží tato umístění:
1. místo s postupem do krajského kola - Jaroslav Haman (klavírní doprovod Anna Hamanová), Karel Hrnčíř, Štěpán Jandl a Ondřej Jandl (basklarinet)
1. místo - Marie Anna Chroustovská, Sára Kmošková, Ivan Tišl
2. místo - Eliška Štěpánková
Absolutním vítězem celého soutěžního dne s nejvyšším možným bodovým ohodnocením se stal Štěpán Jandl. 

Všem dětem a jejich pedagogům moc gratulujeme, postoupivším přejeme hodně štěstí v krajském kole a za klavírní spolupráci děkujeme Ivě Komárkové, Gabriele Vrapsírové Vorbové, Kateřině Grubhofferové a Anně Znaidě. 

fletny  Obrazek WhatsApp 2025 03 13 v 20.14.25 6dc95986                                                                  zeste